کارمان به کجا رسید !!!

کارمان به کجا رسید !!!
کارمان به کجا رسید !!!
خواست از هر دو جهانم شود آسوده خیال
پدرم دست مرا داد به دستان حسین.....

اخیرا در جریان برگزاری یک مراسم در یکی از اماکن ، اختلاف نظری بین دو تن از عزیزان ایجاد شد . اختلاف نظری که از صدر تا ذیل مقامات و طبقات جامعه امری طبیعی ودر هرقشری قابل تصور است .
بحث کوچکی هم که اخیرا ( احتمالا به دلیل عدم مدیریت آن ) به وجود آمد با انصراف ارزشمند یکی از هیئات پایان یافت . و به نوعی درست نبود پس از سالها برنامه ریزی یکی از هیئات قدیمی عذرش خواسته شود .
البته با اینکه در شهر مقام و مرجعی که بتوان در تصمیم گیری نهایی روی آن حساب کرد وجود ندارد ، این اتفاقات نه که وضعیت را بحرانی نکرده بلکه خیلی هم دور از ذهن نیست .البته بدخواهان اگر به آن دامن نزنند .
در شهرداری کرج که مسئولیت داشتم برای دفاع سازمانی خیلی بیشتر از اینها شاهد بحث و جدل بین سازمانهای تابعه شهرداری و شهرداری های مراکز بودم و در درون دستگاه شهرداری واحدهای مختلف اختلافات نظری و عملی زیادی داشتند که احتمالا در هر دستگاهی وجود دارد .اما چرا در رابطه با هیئات مذهبی کار بجایی می رسد که هرکسی به خودش جرات می دهد در مورد هیئات ، اظهارات نامناسبی داشته باشد و اختلافات جزیی را چنان پروبال دهد که فاصله ها را از زمین تا آسمان نشان دهد و جنبه تخریبی اظهار نظر آقایان اینچنین نمود پیدا می کند جای بحث دارد .
اخیرا در رابطه با تبلیغات محرم ( که در همه جای ایران از چند روز قبل شروع شده است و در این راستا اخذ هیچ مجوزی ضرورت ندارد و توجیه پذیر نیست و از آنجا که آمل تافته جدا بافته این مملکت است که هرکسی هرکاری بخواهد می کند برای تبلیغات محرم شرط و شروط خاصی گذاشته می شود و بایدها و نبایدهای آنچنانی مطرح می شود ) با مسئول یکی از سازمانها تماس گرفتم در ادامه صحبت در حالیکه اصلا موضوع چیز دیگری بود مطرح کرد که هیئات مذهبی که همه باهم مشکل دارند و...
نمی دانم اینکه اینطور در بوق و کرنا می شود که هیئات باهم مشکل دارند مگر سر همدیگر رابریده اند و یا همدیگر را در گوشه رینگ ناک اوت کرده اند که اینقدر آقایان با اشتیاق به تشریح و توصیف آن می پردازند ؟
شما می بینید در رسانه ملی در معرض دید بسیاری از چشمها ، در یک برنامه زنده و بسیار پر بیننده بین دو شخصیت ملی ، با آن همه تجارب و سن زیاد چنان درگیری لفظی می شود که حیثیتی برای همدیگر باقی نمی گذارند . در برنامه هفت سینمایی آنطور در برنامه های مناظره سیاسی و انتخاباتی آنطور ، در بسیاری از شهرها شوراهای اسلامی با شهر دار و یا با خود چنان درگیر می شوند که حد ندارد آن وقت در هیئات که همه آنها جوانان پرشور و پرهیجان هستند و کنترل آنان کار آسانی نیست و اگر به احساسات و اعتقادات ، علایق و شعور این جوانان خدشه ای وارد شود از کوره در می رود و شدیدا عکس العمل نشان می دهند آیا منصفانه است که این کمترین اختلاف نظر و سلیقه بزرگ جلوه داده شود ؟.
وقتی همین سازمان محترم برای نصب بنرهای این هیئات تعیین جا و مکان می کند یکی احساس می کند همیشه مکان مناسبی را برای تبلیغات دراختیار ندارد و کمی اختلاف مربوط به همین جاست بهر صورت همه هیئات برای برنامه های خود هزینه های هنگفتی می کنند و این در صورتی است که هیچ منبع ثابت مالی ندارند . .
در این اختلاف نظرهای بین هیئات بسیاری از امور دخیل هستند اینکه شاید یک فرد ناصوابی در بین افراد بخواهد اختلاف بیاندازد و یا برای ترد هیئتی ، بخواهد از فردی و هیئتی یا مجموعه ای سوء استفاده کند که صد البته هیئات باید هوشیار و آگاه باشند .
بد نیست در اینجا تذکرات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را درمورد نقش و اهمیت عزاداری و هیئات مذهبی یادآور شوم .
امام(ره) با ظرافت‚ آن تصور غلط روشنفکرمآبانه قبل از پیروزی انقلاب را که در برهه یی از زمان رایج بود‚ از بین بردند. ایشان‚ جهتگیری سیاسی مترقی انقلابی را با جهتگیری عاطفی در قضیه عاشورا پیوند و گره زدند و روضه خوانی و ذکر مصیبت را احیا کردند و فهماندند که این‚ یک کار زاید و تجملاتی و قدیمی و منسوخ در جامعه ما نیست‚ بلکه لازم است و یاد امام حسین و ذکر مصیبت و بیان فضایل آن بزرگوار چه به صورت روضه خوانی و چه به شکل مراسم عزاداری گوناگون باید به شکل رایج و معمول و گریه آور و عاطفه برانگیز و تکان دهنده دلها‚ در بین مردم ما باشد و از آنچه که هست‚ قویتر هم بشود. ایشان‚ بارها بر این مطلب تاکید می کردند و عملا هم خودشان وارد می شدند.
امام(ره) بارها فرمودند : ماه محرم گرامی و بزرگ داشته بشود و مردم مجالس برپا کنند و بیرقهای برافراشته حسینی را هرچه باشکوهتر بلند کنید و برافرازید .
و یا مقام معظم رهبری که حامی بزرگ هیئات هستند می فرمایند : طبیعت کار هیئت این است که مردم با عشق و شور و اشک بیایند طرف مجلس امام حسین؛ این است که اثر میکند؛ این است که از دلش این انقلاب میجوشد، یا لااقل مزرَع خوبی برای رشد فضائل انقلابی و معارف انقلابی میشود.
کارمان به جایی رسید که برخی ها هرطور بخواهند با هیئات برخورد می کنند و در مورد هیئات صحبت می کنند در صورتی که خودشان پر عیب و ایراد هستند .
یک هیئت بدون هیچ بودجه دولتی و بدون سروصداهای عجیب و غریب برخی از نهادها ، خدمات و برکات فرهنگی مذهبی آن بسیار بیشتر از چند دستگاه دولتی است است آنوقت این مرکز تبادل شعر و شعور و شعور و ترویج عقلانیت و حقانیت به راحتی مورد تعرض قرار می گیرد و دیگران که اصلا در این حوزه صاحب نظر نیستند به اظهار افاضات می پردازند .
بنده با بیش از 30 سال حضور فعالانه و مستمر در این گونه مراکز شخصا معتقدم مشکل خاصی بین هیئات مذهبی نیست و مرکز وحدت یعنی حضرت اباعبدالله (ع) خود این قلبها را به هم نزدیک می کند .
مسئولین هیئات مذهبی بارها کنارهم نشسته اند و با همدیگر به تبادل اندیشه پرداخته و خواهند پرداخت و این اختلافات جزیی جای هیچ حاشیه پردازی ندارد .البته در این میان شاید برخی از عزیزان از روی نا آگاهی نه غرض ورزی حرمت ها و شئون پیشکسوتان این راه پرفضیلت را رعایت نکنند و بخاطر جوانی مشکلاتی را ایجاد کنند اما در کلیت قضیه این طور نیست که شدت و حدت داشته باشد . باورمان این است که در مسیر حسین عزیزان هیئتی خودشان را مکلف به تقیدات و تعهدات اخلاقی بدانند و برای امام حسین (ع) کار کنند نه برای نفسشان .
بنده شخصا و قلبا به تمام مداحان عزیز شهرم و مسئولین بزرگوار هیئات مذهبی عشق می ورزم و اظهار محبت می کنم و این را باتمام وجود می گویم . چون اعتقاد دارم اعضای هیئات مذهبی سالم ترین ، مخلص ترین ، پرتلاش ترین ، بی توقع ترین و صادق ترین افراد در وفاداری به نظام ، ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری هستند اگر میزان انحرافات اجتماعی و سیاسی را درجامعه بررسی کنید کمترین انحرافات را در این مراکز و این افراد خواهید دید .
مسئولین ما اگر فلسفه وجود هیئات و میزان تاثیرگذاری آن بر جامعه را بخوبی بدانند مسلما قدردان و در خدمت هیئات خواهند بود البته در این جا با ید تمایزی قائل شد بین هیئاتی که اصالت و ریشه آنها به درستی در مسیر رشد و تعالی فرهنگ ناب حسینی آب می خورد و حیات دارد .
نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: حسین جوادی بازدیدها: 3 257 نظرات: 0

فرم ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
 
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود